Sigorta Dökümü Alma

sigorta dokumu alma

Sigorta dökümü, eski adıyla ssk olarak bilinen sgk veritabanında ödenen sigorta prim sayısının sgk hizmet dökümü olarak bildirim halidir. Çalışan ya da sigorta başlangıcı olan her birey sigorta dökümü alabilir. Sigorta dökümünü almak için iki yoldan biri seçilmelidir. Birincisi tc kimlik numarasıyla ssk sigorta dökümü almak, diğer ikincisi ise e devlet şifresiyle sgk sigorta dökümü alınması olayı. Arada ssk ve sgk terimleri kafanızı karıştırmasın çünkü günümüzde ikisi de aynı anlama gelmektedir. Bir nevi vatandaş alışkanlık sebebiyle ssk sorgulama yaptığını düşünür fakat özünde yapılan işlem sgk sorgulama işlemidir.

Tc ile sigorta dökümü almak isteyenler bir süredir yaşanan esgm yenileme çalışmaları sebebiyle mağdur durumdadırlar. Çünkü tc kimlik no ile ssk sorgulama yapmak ikinci bir bildirime kadar mümkün görünmemektedir. Türkiye’de bulunan tüm çalışanların daha iyi hizmet alabilmeleri için yapılan yenileme sürecinde esgm devre dışıdır. Bu yüzden biz e devlette sigorta dökümü almak istiyorum diyenlerin sorularına yanıt bulalım.

E Devletten Sigorta Dökümü Nasıl Alınır ?

Kamu kurum ve kuruluşlarının interaktif ortama aktarılmasıyla dilimize yeni bir kelime daha eklendi: E Devlet! E devlet sistemi, vatandaşların devlet dairelerinde saatlerce vakit harcamamaları için kurulmuş olan ve tüm kurumları kapsayan detaylı bir bilgi edinme platformudur. E devlet üzerinden yapılan sigorta dökümü işlemlerinde şifre şartı bulunmaktadır. Bizde e devletten sigorta dökümü nasıl alınır sorusunun yanıtını bu şekilde bulacağız.

Öncelikle şifremiz yoksa ptt şubesine gidip e devlet şifresi temin etmemiz gerekmektedir. Şifremizi aldıktan sonra yapılacak olan ise sisteme tc kimlik numarası ve e devlet şifresiyle giriş yapmak. Bundan sonraki işlem ise Sosyal Güvenlik Kurumu bağlantısını kullanarak SGK ekranına ulaşmak.

SGK ekranına giriş yaptığınızda 4a hizmet dökümü ve 4c hizmet dökümü birimlerini görebilirsiniz. Özel sektör çalışanı iseniz sigorta dökümü almak için 4a hizmet dökümüne girmeniz, 4c statüsünde çalışan memur isenizde ssk sigorta dökümü almak için 4c hizmet bilgisi alanına girmeniz yeterli olacaktır.

Açılan ekranda sigorta başlangıç tarihinizden son ödenen sigorta priminize kadar tüm detaylı dokümana ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.