SSK Sorgulama

ssk sorgulama-2

Ülkemizdeki tüm vatandaşların sigortalı olarak çalışma ve çalıştırılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sigortalılık bazı durumlarda suistimal edildiği için ssk sorgulama işlemleri çalışanlar tarafından düzenli olarak takip edilmeli ve ssk sigorta primlerinin eksik ödenmesi ya da hiç sigorta girişinin yapılmaması gibi durumlarda çalışan kişi bağlı bulunduğu sgk birimleriyle irtibata geçmelidir.

Çalışan nüfusun yapacak olduğu tc ile ssk sorgulama işlemleri için geçmiş zamanlarda e-sgm servisi bulunmakta idi fakat günümüzde ssk sorgulama e devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapılmakta ve rapor parası, emeklilik hesaplama işlemleri gibi bir çok teknik konuda yine e devlet giriş yapılarak öğrenilebilmektedir.

2018 yılı ssk sorgulama uygulamasından ödenmiş olan ssk prim bilgileri ile birlikte toplam ssk gün sorgulama dokümanına da ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ssk sorgulama işlemleri 4a ve 4c hizmet dökümü sorgulama şeklinde esgm üzerinden sağlanmaktadır.

Günümüzün temel yapı taşı olan sigortalılık, sürekli kontrol isteyen bir mekanizma olarak karşımızda durmaktadır. İşe başlangıç gününden itibaren ödenmiş olan ssk sigorta primlerinin kontrolü ise çalışana aittir. Bunun sebebi de maalesef ki yetersiz denetim sonucu sigortasız işçi çalıştırmanın ya da eksik ssk sigorta primi ödenmesi yatmaktadır.

Çalışan kişi ssk sorgulama yaparak aynı zamanda kendini de güvenceye almış olur. Çünkü ne dersek diyelim işçiden habersiz sigorta giriş çıkışları yapılmakta ya da prim eksik ödenmektedir. Bu gibi sorunlar ileride ciddi anlamda baş ağrıtacağı için şimdiden önlemimizi almamız gerekir ve düzenli bir şekilde ssk sorgulama yapılmalıdır.

Ssk sorgulama, 2018 yılında da vatandaşın devletle en sık irtibat kuracağı alan olacak. İnternet üzerinden gerçekleşen bu irtibat sayesinde çalışan kişi istediği an da ister cep telefonundan ister bilgisayar yardımıyla ssk sigorta sorgulama yaparak hizmet dökümünde yer alan toplam prim gün sayısını öğrenebilecek. Bunun için yapılması gereken ise sgk esgm sistemine giriş yapmak.

Modern arayüzü ile esgm sistemi kişi bilgisi sorgulama sistemi olarak geçmektedir. Bu alanda sizlerden TC kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri istenmektedir. Bunun sonucunda bilgiler girildikten sonra şahsi ssk sorgulama sonuç sayfasına erişim elde edersiniz ve ssk prim miktarını öğrenme imkanı bulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.