SSK Hizmet Dökümü

SSK Hizmet Dökümü

Bulunduğumuz çağ itibari ile birçok işlemimizi internet üzerinden yapabilme imkanına sahibiz. Ssk hizmet dökümü alma da bunlardan biridir. Ssk hizmet sorgulama, bu durumda kamu ile ilgili bazı işlemlerimizi de internet üzerinden yapabiliriz. Eskisi gibi resmi kurumlara giderek işlemleri yapmak yerine, artık bulunduğumuz yerden birtakım resmi işlemleri yapabilmekteyiz. Bu gibi uygulamalar sayesinde birçok işimizi vakit kaybetmeden ve yorulmadan yapabilmekteyiz. İşte bu doğrultuda SGK-SSK vatandaşa büyük bir kolaylık sağlamaktadır. İnternet kanalıyla SGK-SSK işlemlerini yapmak oldukça pratik ve rahattır. Bu uygulama sayesinde SGK-SSK sorgulama, SGK-SSK borç sorgulama, SGK-SSK hizmet sorgulama gibi işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir.

SSK (SOSYAL SİGORTALAR KURUMU)

SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu) daha önceleri tek başına bir kurum iken, daha sonraları SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) bünyesinde yer almaya başlamıştır. SGK’nın 4A bünyesinde yer almaktadır. Türkiye’de SSK’nın da SGK bünyesine katılması ile birlikte tek bir sigorta kurumu meydana gelmiştir. SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi kurumların SGK bünyesindeki isimleri ise SSK-4A, BAĞ-KUR-4B, Emekli Sandığı-4C olarak yer almaktadır.

SGK-SSK Hizmet Dökümü Alma

SSK hizmet dökümü alma işlemini yapmak için iki ayrıcalıklı metod uygulanmaktadır.

Bahsi geçen iki yöntemden birisi E-SGM sayfası üstünden SGK-SSK hizmet dökümü alma işlemidir. Diğer metod ise E-Devlet sistemi üstünden meydana getirilen SGK-SSK hizmet dökümü alma işlemidir. E-Devlet sistemi sorgulama ve işlem yapabilmek için kullanıcılardan bir gizyazı ilgi etmektedir. E-devlet şifresini bulunduğunuz yerdeki rastgele bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. E-devlet şifresi için PTT şubesine 2 TL ödemeniz gerekmektedir.

E-Devlet şifresi edindikten sonra, E-Devlet üstünden SSK hizmet dökümü alma yapabilirsiniz. SGK-SSK hizmet dökümü alma için E-Devlet şifreniz ile beraber E-Devlet sitesine giriniz. Açılan sayfanın sağ bölümünde yer alan E-Hizmetler sekmesine tıklayıp oluşturulan sayfanın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) seçeneğinden kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirdikten sonrasında SSK hizmet dökümü alma işleminizi yapabilirsiniz.

SSK hizmet dökümü alma işlemlerinizi gerçekleştirirken kimi bilgilere de erişme imkanı elde edebilirsiniz. Çalışmakta olduğunuz işyeri numarasına, işe giriş ve işten ayrılış tarih bilgilerinize, çalıştığınız sene ve aylara, vesika kodunuza, ay ay yatırılan prim miktarlarına ulaşabilmeniz mümkündür. Bunların yanı sıra aylık ne kadar kazandığınıza ve senelik kazancınıza da bakabilme olanağına sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.