E Devlet ile SSK Sorgulama

e devlet ile ssk sorgulama

Bahsedildiği suretiyle E-Devlet ile ssk sorgulama işlemi için herşeyden evvel sanal devlet kapısı olarak da bildiğimiz turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında SSK sorgulama için açılacak olan sayfanın sol üst bölümünde bulunan E-Hizmetler sekmesine tıklayınız. Ardından SSK sorgulama işlemi yapabilmek için önünüze çıkacak olan sayfadan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulunuz.

Bu aşamadan sonrasında e devlet ile ssk sorgulama işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun alt bölümünde bulunan seçeneklerden ‘4A hizmet bilgisi’ seçeneğine tıklayınız. Eğer ilk kez E-Devlet sistemi üstünden işlem yapıyor iseniz ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna basmanız gerekir. Açılacak olan sayfada ilk şekilde T.C kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir.

Ardından PTT’ den almış olduğunuz E-Devlet şifresini girerek ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayınız. Bu işlemlerden sonrasında Sosyal Sigortalar Kurumu ve SSK sorgulama işlemi için sisteme giriş yapınız. Bu aşamadan itibaren bundan sonra SSK sorgulama için yapacağınız işlem kimlik doğrulama işlemi olacaktır.

E Devlet ile SSK Sorgulama

E-Devlet ile ssk sorgulama yapabilmek için E-Devlet şifrenizin, mobil imzanızın yada elektronik imzanızın bulunması zorunludur. Bu üç gizyazı türünden yalnız bir tanesinin olması E-Devlet sistemi uygulaması dahilindedir. Şifre alma işleminizi ise PTT şubelerine gidip 2 lira karşılığında gizyazı temin ederek yapabilirsiniz. Şifre elde ettikten sonrasında ise E-Devlet sistemi üstünden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Zaten hali hazırda E-Devlet şifrenizi almış iseniz E-Devlet sitesine giriş yapabilirsiniz. Daha sonrasında alakalı alana kimlik doğrulama işleminizi yazmanız gereklidir. Bu evrelerden sonrasında bundan sonra şifreniz ve TC kimlik numaranız ile SGK-SSK sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Mobil imza uygulaması ise ülkemiz GSM operatörlerinin aylık belirli bir fiyat karşılığında yurttaşlarımıza sunmuş olduğu bir hizmettir. GSM operatör bayilerine müracaat ederek mobil imzanızı temin edebilirsiniz. Elektronik imza ise hususi şirketlerin sunmuş olduğu bir hizmettir. Elektronik imza hizmeti elde eden hususi şirketlere müracaatta bulunarak belirli bir fiyat karşılığında imzanızı temin edebilirsiniz.

Bu yolların hepsi ile E-Devlet sistemi üstünden bütün devlet kuruluşları ile alakalı merak ettiğiniz işlemleri öğrenebilir işlemlerinizi rahat, basit ve güvenli bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.