HES Kodu Alma

HES Kodu Alma

Hayat Eve Sığar uygulamasından yola çıkan HES kodu sistemi Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarıyla insanların bir arada bulunabilecekleri avm, mağaza, kafe – restoran, spor salonu, plaj, müze ve benzeri kapalı yerlere giriş yapılırken ve şehir içi toplu taşımada, uçak, tren ile otobüs bileti satın alırken kullanılan kontrollü sosyal hayatın bir parçasıdır. HES kodu alma ve belirtilmesi bu tür aktivitelerde zorunludur.

HES Kodunu Nasıl Alırım

Kontrollü sosyal hayatın bir parçası haline gelen HES Kodu Alma işlemi 3 farklı yöntemle alınmaktadır. Günümüz teknolojisiyle bu işlemler oldukça pratiktir. Sms ile mesajla HES kodu alma, E-Devlet Hes kodu alma veya akıllı cep telefonunuzun uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz “Hayat Eve Sığar” HES Kodu uygulamasını indirerek ücretsiz olarak alınabilmektedir. HES kodu almak ücretsizdir ve kayıt gerektirir. Mağazadan Hes Mobil İndir/Yükle aramasıyla ulaşabilirsiniz.

Hes Kodu Oluşturma
Hes Kodu Oluşturma

Mesajla / SMS ile HES Kodu Alma

HES Mobil Uygulamasını kullanmadan HES kodu almak mümkündür. Telefondan SMS ile HES kodu alma yöntemi işinizi görecektir.

Türk Vatandaşları için Hes Kodu Alma;

Cep telefonunuzun mesaj kısmına girip 2023 numarasına HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı, kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesini ve HES kodunu kullanmak istediğiniz süreyi (en fazla 45 gün) aralarında birer boşluk bırakarak yazmanız ve göndermeniz yeterli olacaktır.

Örnek HES Kodu Mesajı:

57469820147 G274 30

Mavi Kartlı veya T.C. kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayanların Hes Kodu Alma İşlemi;

Yine cep telefonunuzun mesaj kısmına girip 2023 numarasına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazıp gönderek HES kodunuzu temin edebilirsiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:

99852147963 1980 35

T.C. Kimlik numarası bulunmayanların Hes Kodu Alma İşlemi;

Cep telefonunuzun mesaj kısmına girip 2023 numarasına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak ’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

E Devlet ile HES Kodu Alma

e-Devlet Kapısı ile HES kodu almak için edevlet girişi yapılır. Kullanıcı bilgilerinizle giriş yaptığınızda sistem sizi HES kodu alma ekranına yönlendirecek. Kendi hesabınızdan giriş yaparak 18 yaşın altındaki çocuklarınız için HES kodu alabilirsiniz. Süresiz Hes Kodu Alma işlemi e devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

İstanbulKart HES Kodu Eşleştirme

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın korona önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Kontrollü sosyal yaşam ve halk sağlığını güvence altına alan bu çalışmayla pandemi döneminde şehir içi ulaşımının daha güvenli hale getirilmesi sağlanmaktadır.

HES Kodumu İstanbulkart’ım ile Nasıl Eşleştiririm?

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgilerini ve telefon numaranı https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak ya da İstanbulkart Mobil’deki ‘Ayarlar’ sekmesinden ‘HES Kodu İşlemleri’ni seçerek eşleştirme işlemini gerçekleştirebilirsin.

Temaslı Kişiye Geçiş İzni Verilmeyecek!

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.