Ne Zaman Emekli Olabilirim

ne zaman emekli olabilirim

Ne zaman emekli olabilirim sorusunu ssk emeklilik sorgulama ya da sgk emeklilik hesaplama yapmaya başlayan biri olarak sormaya başladıysanız ya işe başlangıç tarihiniz üzerinden epey zaman geçti ya da yoğun iş temposu sizi yordu veya yaptığınız iş şu sıralar sizi biraz bunaltmış. Özellikle yaptığı iş pek sevmeyen insanlar ne zaman emekli olabilirim sorusunu daha uzun yıllar olmasına rağmen kendi kendine soruyor.

Ne zaman emekli olabilirim sorunuza bir yanıt getirmeye çalıştım.En azından önünüzde daha ne kadar mesafe kalmış öğrenmiş olursunuz.Emeklilik sorgulaması sonucu “pek bir şey kalmamış” diyenlere şimdiden hayırlısı olsun darısı benim gibilerin de başına diyerek anlatıma geçiyorum;

Gelelim Ne zaman emekli olabilirim ? sorusunu cevaplamaya;

Ne zaman emeki olabilirim ? sorusunu cevaplayabilmeniz için öncelikle SSK sorgulama ‘sı ya da SGK Sorgulama ‘sı yapmanız gerekmektedir.Bu sorgulama ile elde ettiğiniz SGK – SSK Hizmet Dökümü bilgilerinizden faydalanarak TC ile emeklilik sorgulama ‘sı yapabilirsiniz. SSK hizmet dökümünden faydalanarak prim günlerinizi öğrenebilirsiniz.

Ne zaman emekli olabilirim dedikten sonra az zamanı kaldığını görenler eminim nasıl emekli olabilirim sorusunu da soracaklardır.Devletin emeklilik için koyduğu iki şart var. Eskiden de olduğu gibi öncelikle belli bir süreyi doldurmuş olmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ’nun belirlediği sayıda pirimin sosyal güvenlik kurumuna ödenmiş olması gerekiyor.

İkinci konu da belli bir yaşı doldurmuş olmanız gerekiyor. Yani yeterli sayıda ssk primi ödenmiş olsa da, eğer açıklanan yaşı doldurmadıysanız, size emekli olup maaşa bağlanma ve emeklilerin yararlandığı çeşitli kolaylıklardan yararlanma fırsatının tanınması için ne yazık ki beklemeniz gerekiyor.

Sigorta primlerinizin ödenmeye başladığı yıla göre TC ile emeklilik sorgulama metodu değişiklik gösterebiliyor. örneğin;

  • 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlar 506 sayılı kanuna göre,
  • 08/09/1999 tarihinden 30/04/2008 tarihine kadar sigortalı olanlar 5510 sayılı kanunun 9. Maddesine göre,
  • 30 nisan 2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar 5510 sayılı kanunun 28. Maddesine göre değerlendirilir.

Bu durum ne gibi bir farklılığa sebep oluyor derseniz, emeklilik yaşı ile ilgili kanunda 2006da yapılan birtakım değişiklikler nedeniyle 1976 veya öncesinde işe başlamış birinin beklemesi gereken yaş 45 iken, 1999’da SSK lı olarak işe başlamış birisi 60 yaşını beklemek zorundadır.

Kadın ve Erkeklerinde emeklilik hesaplama metodu farklılık göstermektedir.Aynı şekilde doğum tarihide TC ile emeklilik sorgulama da etkili bir bilgidir.

Emeklilik yaşını bulmak için; günümüzün tarihini (gün/ay/yıl) yazıp, doğum tarihinizi (gün/ay/yıl) yazıp birbirinden çıkartın. Yani ne kadar süredir yaşadığınızı gün/ay/yıl olarak hesaplayın.Daha sonra tam yaşınızı kullanarak, emekli olma yaşınızı toplayarak, emekli olacağınız tarihi bulabilirsiniz.Emekli olabilmeniz için 25 senelik bir dönemlik ssk primlerinizin düzenli yatırılmış olması gerekmektedir.

Ek olarak diğer yöntem Sosyal güvenlik Kurumu (SGK) ‘ nun internet sitesinden şifresiz emeklilik hesaplaması yapmak. Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada ki formda cinsiyet bilgileriniz, doğum yılınız, hizmete başlama tarihiniz, maluliyetinizin olup olmadığı, erken yaşlanmanın var olup olmadığı, SSK Prim Ödeme Gün Sayınız, Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız, Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız, Fiili Gün Sayınız, Yurtdışı Gün Sayınız, 3600 Günün Doldurulduğu Tarihi gibi bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “Gönder” düğmesine tıklayarak TC ile Emeklilik sorgulama işlemini yapmış olursunuz.

Emeklilik Şartları şu şekildedir;

5510 sayılı SSGSS kanununun 28. maddesi yaşlılık sigortasından yararlanma şartlarını 506 sayılı Sosyal Sigortalar ve bu kanunda değişiklik yapan 4447 sayılı kanundaki düzenlemelerden farklı bir düzenleme getirilmektedir. Her ne kadar Kanunun yürürlük tarihinden önceki haklar saklı olsa da, özellikle emeklilik yaşı ve aylık bağlama oranı ciddi oranda değiştirildiği için sigortalının geçmiş döneme ilişkin haklarını olumsuz etkilemektedir.

Kanunun 28. Maddesinde “Yaşlılık Sigortasından sigortalıya sağlanan haklar şunlardır: a-) Yaşlılık aylığı bağlanması b-) Toptan ödeme yapılması İlk defa bu kanuna göre sigortalı sayılanlara, a-)Kadın ise 58, Erkek ise 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9000 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olmaları şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak 4. Maddenin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için prim gün sayısı şartı 7200 gün olarak uygulanır. b-) (a) bendinde belirtilen yaş şartı;

  • 1/1/2036 ilâ 31/12/2037 tarihleri arasında kadın için 59, erkek için 61.
  • 1/1/2038 ilâ 31/12/2039 tarihleri arasında kadın için 60, erkek için 62.
  • 1/1/2040 ilâ 31/12/2041 tarihleri arasında kadın için 61, erkek için 63.
  • 1/1/2042 ilâ 31/12/2043 tarihleri arasında kadın için 62,erkek için 64.
  • 1/1/2044 ilâ 31/12/2045 tarihleri arasında kadın için 63, erkek için 65.
  • 1/1/2046 ilâ 31/12/2047 tarihleri arasında kadın için 64, erkek için 65.
  • 1/1/2048 tarihinden itibaren ise kadın ve erkek için 65, olarak uygulanır.

Ancak yaş hadlerinin uygulanmasında (a) bendinde belirtilen prim gün sayısı şartının doldurulduğu tarihte geçerli olan yaş hadleri esas alınır. Sigortalılar, ikinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde yer alan yaş hadlerine 65 yaşını geçmemek üzere üç yıl eklenmek ve adlarına en az 5400 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla da yaşlılık aylığından yararlanabilirler. Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malul sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.” hükmüne yer verilmiştir. (5510 sayılı K.md.28)

Emekliliğe hak kazanmış çalışanın insan kaynakları bölümüne bir dilekçeyle başvurması ile emeklilik işlemine başlanır. Çalışanın tüm alacakları (kıdem tazminatı vs.) ödenip çıkışı yapılır ve bu durum SGK’ ya bildirilir.

Umarım Ne zaman emekli olabilirim sorunuzu yanıtlayabilmişimdir.

Hayal ettiğiniz gibi olmasa da mutlu yaşayacağınız bir emeklilik yaşamanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.