TC ile SGK Sorgulama

TC ile SGK Sorgulama

Vatandaş hizmete internetten kolayca ulaşsın diye Tc no ile SGK sorgulama platformu e-hizmetler adı altında yayına başladı. Tc ile sgk  sorgulama yapmak isteyenler esgk menüsünden girip Tc kimlik numarasını ve arka yüzdeki bilgileri yazıp sorgula demeleri halinde kişisel SGK uygulamalarına giriş yapmış olurlar. Buradaki menüler yardımıyla hizmet bilgisi alanından 4a hizmet dökümü ya da 4c hizmet bilgisi kısmını seçmek SGK sorgu sonuçlarını öğrenmek için yeterlidir.

Burada 4a hizmet dökümü işçi statüsünde çalışanlar ve 657 sayılı kanundaki 4/a mensupları alabilirler. 4c hizmet bilgisi ise geri kalan kamu kurumlarında çalışan devlet memurlarının almaları gereken hizmet dökümüdür.

SGK sorgulama yapmak önemlidir. Çalışanlar sosyal güvenlik kurumuna ödenen SGK primleri sayesinde hastane, ilaç ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip olurlar, SGK ile anlaşmalı özel hastanalerden de ücretsiz hizmet alabilirler. Bu sebeple sigortalılığın devamlılığı önemlidir. Eğer çalıştığınız işyeri sigorta priminizi ödemeyi bırakırsa, sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine durumu anlatmalısınız. En temel hak olan SGK’lılık konusu çok önemlidir.

Aşağıdaki örnekte de görecek olduğunuz gibi tc ile sgk sorgulama işlemine istinaden alacak olduğunuz hizmet dökümü belgesinde sigortalı kişinin işe ilk giriş tarihi de dahil olmak üzere aralıklarla işten ayrılması sonucu oluşan sgk işten çıkış tarihleri de öğrenilebilmektedir. Bu minvalde detaylı sgk 4a hizmet dökümü alındığında aylık ve yıllık olarak ödenen sgk sigorta primlerinizi de en ince ayrıntısına kadar görüntüleyebilirsiniz.

Yapacak olduğunuz işlemler, işverenin ya da kamunun sizin adınıza sosyal güvenlik kurumunda 4a ya da 4c hizmet bilgisi kütüğünüze girilen bilgilerin verilmesi ile oluşmaktadır. Bu bilgiler sigorta primlerinizin toplam miktarı ile işe giriş çıkış tarihleriniz ve sigortaya konu olan brüt maaş miktarı bilgilerinizden oluşmaktadır.

İnternet üzerinden tc ile sgk sorgulama gibi işlemlerinizi yaparken devletin kapısı olan siteler haricinde asla tc kimlik numarası gibi bilgilerinizi ekrana girmeyiniz. Olası kötü niyetli kişiler sizlerin bilgilerine erişim sağlayabilir. E devlet giriş kapısı ile tc ile sgk sorgulama yapın ve sigortalı mıyım diye düşünmeye son verip kendinizi garantiye alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.