SSK Hizmet Sorgulama

SSK Hizmet Sorgulama

Çalıştığınız işyerindeki süre zarfında ödenmiş olan sigorta primlerini öğrenmek için ssk hizmet sorgulama yapılması gerekir. Ssk hizmet sorgulama, 2017 yılının ilk çeyreğinden itibaren tc no ile yapılamamaktadır. Bu sebeple de bir çok sigortalı çalışan ssk hizmet sorgulama sonuçlarını öğrenme konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Yapılması gereken ise e devlet ile ssk hizmet sorgulamasının yapılmasıdır.

Geçtiğimiz dört sene zarfında Sosyal Güvenlik Kurumu, ESGM servisi ile çalışanlar için hayati önem taşıyan sigorta hizmet dökümü sorgulama ekranına tc kimlik numarası kullanılarak detaylı şekilde sigorta geçmişini öğrenme imkanı sağlamıştı. Daha önceleri ssk sicil no sorgulama yapıp sigorta sicil numarasını öğrendikten sonra yapılan ssk hizmet sorgulama servisinden oldukça pratikti.

En başlarda sadece ssk hizmet dökümü almak için kullanılan ESGM servisi zamanla ssk rapor parası sorgulama ve kaç para rapor parası alacağım sorusunun yanıtını arayanlara oldukça yardımcı olmuştu. ESGM, bağlantılarından olan emeklilik takip ve ssk emeklilik başvurusu işlemleri de yine esgm ile bağlantılı olarak kontrol edilebiliyordu. Kurum ise altyapı ya da yaşanan bazı aksaklıklar sebebiyle süresiz olarak ssk hizmet sorgulama tc ile alınmasını askıya aldı.

Peki vatandaş ssk hizmet sorgulama ile gün sayısını nereden ve nasıl öğrenecek?

Maalesef ki 4 senedir sağlanan tc ile ssk hizmet sorgulama birimi devre dışı olduğu için bu tür ssk sigorta sorgulama hizmetlerini e devletten yapmanız gerekmektedir. E devlet ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden yararlanmak için ise şifreye ihtiyacınız bulunmakta. Eğer e devlet şifresi sahibi değilseniz PTT şubelerinden size özel şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra e devlet kanalına tc kimlik no ve şifre ile girdikten sonra SGK kategorisini kullanarak ssk hizmet sorgulama sonuçlarınızı şifresiz esgm servisinde olduğu gibi görüntüleyebilir ve diğer sigorta işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.