Ne Zaman Emekli Olurum

ne zaman emekli olurum

Acaba ne zaman emekli olurum, emekli oldum mu diye aklınızdan geçiriyorsanız büyük ihtimalle 15 yıldan fazladır sigorta primi ödüyor ve 20 yıldan uzun süredir de iş hayatındasınızdır. Çalışan için emekli oldum mu sorusunun yanıtını bulmak sgk’nın sağlamış olduğu imkanlar sayesinde artık oldukça kolay.

Toplum arasında ne zaman emekli olurum olarak da bilinen sgk emeklilik hesaplama aracı sayesinde emekliliği yaklaşan her vatandaş emeklilik tarihini öğrenebilir. Ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanmak için illa uzun süreli çalışmanız gerekmez. Bu sistem ile genç yaştakiler de sgk emeklilik hesaplama sistemi üzerinden emekli olma yaşını ve kaç gün daha sgk sigorta primi ödemeleri gerektiğini öğrenebilirler.

Çalışma yaşamının meyvesi olarak emekliliği görüyoruz. Öyle ki çalışmaya başlayıp belirli bir mesafe katettikten sonra emeklilik hayali kurmamız da bu yüzdendir. Çalışılan onca senenin ardından günü geldiğinde ne zaman emekli olurum sorusu aklımıza gelir ve o önemli tarihi öğrenmek isteriz. Bunu öğrenmek için yapmamız gerekeni Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın hizmetine sunmuş olduğu bir işlem menüsü ile öğrenmek oldukça basit. Her sigorta grubu için;

  1. Ne zaman emekli olurum 4a (ssk, sgk)
  2. Ne zaman emekli olurum 4b (bağkur)
  3. Ne zaman emekli olurum 4c (memur, emekli sandığı)

Yukarıda görmüş olduğunuz tüm çalışan sigortalı grubu için sgk emeklilik hesaplama sistemi geliştirilmiş ve vatandaşın hizmetine sunulmuş bulunmaktadır. Bizim inceleyeceğimiz ise genel olarak çalışan sigortalılar yani sgk 4a kapsamında yer alanlar olacak.

Yazımızda bağlantısını verdiğimiz ne zaman emekli olurum hesaplama sayfasına giriş yapıldığında karşınıza çıkacak olan emeklilik hesaplama ekranında istenen bilgileri doğru olarak girmemiz gerekmektedir. Bu bilgiler, cinsiyet, doğum tarihi, sigorta ilk giriş tarihi, toplam ödenen sgk prim sayısı, varsa malüllük ve diğer bilgiler ile 3600 sigortalı çalışma gününün doldurulduğu tarih bilgileridir. Bu bilgileri doğru olarak yazdıktan sonra hesaplama sonucu ekrana çıkacaktır.

Görüntülemiş olduğunuz bilgiler ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtıdır. Bilgilerinizi eksiksiz olarak girdiyseniz emeklilik olmak için gereken şartlarınız ve tam olarak hangi yılın kaçıncı ayında emekli olacağınız da görünmektedir.

Ne zaman emekli olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.