SGK Hizmet Dökümü

SGK Hizmet Dökümü

Sosyal Güvenlik Kurumunda kaydı olan her vatandaş çalışsın ya da çalışmasın, zaman farketmeksizin prim ödemişse, sgk hizmet dökümü alabilir. Sgk hizmet dökümü almak için e devlet şifresi zorunluluğu yoktur. Bilindiği üzere SGK’nın ilk kurulduğu dönemde, hizmet bilgilerine ulaşmak isteyen vatandaşın PTT yoluyla e devlet şifresi alması gerekiyordu. Oluşan yoğunluk üzerine eskiden SSK’nın yaptığı tc no ile sgk hizmet dökümü almak aktifleştirildi.

Sgk hizmet dökümü almak isteyenler, buradan sgk sorgulama bilgisi üzerinden gün dokümanına ulaşabilirler. Sgk’ya kaydınız varsa Tc no ile sgk hizmet dokümanı alırsınız.

SGK, vatandaşın hizmet sorgulamasını daha da kolaylaştırmak için kullanışlı bir arayüz de geliştirip kullanıma sundu. Vatandaşlar artık sgk hizmet dökümü almak istediklerinde sadece kimlik numarasını kullanarak bir dakikada bunu gerçekleştiriyor. Üstelik sgk sorgulamasının yapıldığı ekranda sigorta prim sorgulama gibi sigortalılığınız konusunda size ait olan bir çok detaylı bilgiye de erişebiliyorsunuz.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Hepimizin bildiği gibi SGK’nın kurulmasıyla birlikte ssk, bağkur ve emekli sandığı hizmet bilgisine ulaşmak tek kalemden gerçekleşmeye başladı. Ssk primi ödeyenler 4a, Bağkur primi ödeyenler 4b, Emekli Sandığı primi ödenenler ise 4c statüsünü aldılar. Aklınız karışmasın, sgk hizmet dökümünü 4a hizmet dökümü ya da 4c hizmet dökümü statüsünde çalışanlar alabilir. Bağkurlular yani 4b’liler ise e devlet ile 4b prim ödeme hizmet dökümü bilgilerine ulaşabilirler.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

Sgk hizmet dökümü almak için Tc kimlik numarasının yeterli olduğunu belirtmiştim. Yukarıda da gördüğümüz gibi sorgulama yapmamız için e-sgk sayfasına girmemiz gerekiyor. Sgk hizmet dökümü alacak olanlar buraya sayfadaki bağlantı ile girebilirler. Girdiklerinde karşılarına e-sgm hizmet bilgisi sorgulama ekranı çıkacaktır. Burada uyruğumuz T.C. olarak varsayılan seçilmiştir. Bizim yapacak olduğumuz ise TCKN’da yazan bilgileri aynen girip sorgula demek olacak.

Sorgula dedikten sonra açılan sayfanın sağ tarafında hizmet bilgisi yazılı alanı seçtiğimizde sgk hizmet dökümü doküman olarak ekrana gelecektir. İsterseniz bu sgk dokümanını pdf dosyası olarak bilgisayarıma kaydedebilirim ya da yazıcıdan çıkartabilirim. Eğer iş için kullanacaksanız bunları yapabilirsiniz ama kontrol amaçlı sgk hizmet dökümü aldıysanız ekranda son aya ait sgk prim ödemesini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.