TC ile SSK Sorgulama

ssk sorgulama

Ssk sorgulama, hizmet bilgilerinizin bulunmuş olduğu bir belgedir. Ayrıntılı şekilde değinilirse, ssk sorgulama; çalışmış olduğunuz bütün seneler süresince yapmış olduğunuz hizmet bilgilerinizi, çabalama bilgilerinizi içeren bir vesika niteliğindedir. Ayrıca bu sayılanların hepsinin bir arada yer almış olduğu ve tarihlerine nazaran kategorize edilmiş olduğu bir kısmı barındırır. SSK sorgulamanın çıkması ile beraber SSK’da yer alan bilgilerinizi, tarihlerine müsait şekilde inceleyebilme olanağına haiz olabilirsiniz. Ayrıca emekli olmak için ihtiyaç duyulan bilgilendirme olanağını elde eden hesaplama uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

İnternet imkanlarının son senelerde hızla gelişim göstermesi yardımı ile bir hayli alanda işlem yapmak oldukça basit duruma geldi. Öyle ki bundan sonra oturduğumuz yerden, sıra beklemeden, erkenden ihtiyaç duyulan mercilere gitmeden işlerimizi halledebilmemiz mümkündür duruma gelmiştir. Oysa önceden SSK sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için erkenden Sosyal Güvenlik Kurumları’ndan rastgele birine gidip işlemlerin gerçekleştirilmesi için başvuru edilirdi. Üstelik saatlerce sıra beklemek de ayrı bir sorun teşkil etmekteydi. Şimdi ise web yardımı ile evde, işyerinde yada web imkanının bulunduğu rastgele bir mevkide SSK sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz mümkündür.

SSK sorgulama işlemi iki ayrıcalıklı metotla gerçekleştirilebilmektedir. Bu metotlardan biri E-SGM aracılığı ile yapabileceğiniz işlemlerdir. İkinci metod ise web aracılığı ile E-Devlet sistemi üstünden yapabileceğiniz işlemlerdir. Bu metotlardan bazılarında gizyazı ihtiyaç duyulan iken bazılarında ise ihtiyaç duyulan değildir. E-SGM aracılığı ile meydana getirilen ssk sorgulama işlemlerinde gizyazı kullanımına gereksinim yoktur. Ssk sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için, E-SGM sayfasına giriş yapmış olup arzulanan ayrıntıları doldurup yazmanız kafi olacaktır.

Öte taraftan E-Devlet aracılığı ile meydana getirilen işlemler için sizden gizyazı ilgi edilecektir. E-Devlet bütün devlet müessese ve müesseselerinin tek bir çatı altında toplandığı bir uygulamadır. Üstelik müesseseler ile ilgili işlem yapma imkanı elde eden bir sistemdir. Birçok sorunuzun yanıtını bulabileceğiniz E-Devlet sistemi ile devletin kurumları ile alakalı işlemlerinizi de web üstünden basit ve sorunsuz bir biçimde yapabilme olanağına sahipsiniz.

SSK sorgulama işlemlerinizi ister E-SGM (hiçbir şifre istemez) ister E-Devlet (şifre edinmek gereklidir) uygulamalarından rastgele biri ile gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak E-SGM aracılığı ile SSK hizmet dökümü sorgulama işlemlerinizi iyi mi yapabileceğinize değinelim:

E-SGM Üzerinden Şifresiz SSK Sorgulama

  • İlk olarak E-SGM sitesine giriş yaparak, E-SGM sayfası üstünden ssk sorgulama işleminizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Açılacak olan sayfada, ssk sorgulama işlemi için sizden ilk şekilde T.C kimlik numaranız ilgi edilecektir. Dikkatli bir biçimde T.C kimlik numaranızı doğru olduğundan güvenilir şekilde kodlayınız.
  • Daha sonrasında ssk sorgulama için doğum tarihinizi, ten numaranızı ve nüfus ilinizi alakalı bölümlere yazınız.
  • En son işlem şekilde ise ssk hizmet dökümü sorgulama için güvenlik kodu bölümüne kutucukta bulunan harf ve sayıları girip ‘sorgula’ butonuna tıklayınız.
  • Açılan sayfada sağ bölümde yer alacak olan ‘Hizmet Bilgisi’ sekmesine tıklayınız. Bu sekmenin bir alt sekmesi olan 4A hizmet bilgisinden ssk sorgulama ile ilgili informasyon sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.