TC ile SSK Prim Sorgulama

TC ile SSK Prim Sorgulama

Çalışma hayatında sigorta girişi olanlar ssk prim sorgulama tc ile yaparak toplam ssk sorgulama bilgilerine hizmet dökümü şeklinde ulaşabilirler. Çalışanlar ya da çalışmış ama şu an işsiz olanlar ssk prim sorgulama ile hastane sağlık provizyon sorgulama da yaparak sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu hakkında da bilgi sahibi olabilirler. Bu bilgiler çalışılmaya başlandığı ilk günden emeklilik ve sonrasına kadar geçerli olmaktadır.

SSK Prim Sorgulama Önemi

Günümüzde sigortalı çalışmanın önemi her yerde karşımıza çıkıyor ve gerek ileriye dönük emekli olmak için gerekse de hastane, ilaç gibi konularda avantajlı duruma geçmek için ssk sigorta primlerinin yatırılmasını her çalışan istemektedir. Geçmişte durum daha farklıydı. Mesela çalışan kişi ssk sigorta priminin kendisine ödenmesini istiyordu ve işverenin de işine geldiği için elden ssk prim tutarının bir kısmı çalışana veriyordu. Çalışan bunu kendine kâr sayıyordu. Oysa özellikle de sağlık problemleri olduğunda hastane ve ilaç masrafları karşısında bu aldığı paralar tek kalemde ellerinden gidiyordu. O dönemde çalışanlar ssk prim sorgulama yaptıklarında ah çektikleri oldukça açıktır.

SSK Prim Sorgulama TC ile Nasıl Yapılır?

Çalışma yaşamının vazgeçilmez bir garantisi olan ssk sigortasının ödenip ödenmediğini öğrenmek için yapılacak bir dizi ssk sorgulama yöntemleri bulunmaktadır. Bunların en çok bilineni esgm üzerinden yapılan tc ile ssk sorgulama uygulamasıdır.

Esgm, online sosyal güvenlik merkezi olarak bilinir ve vatandaşın sigorta sicili ve geçmişi burada bulunur. Sosyal Güvenlik Kurumu veritabanına düzenli olarak eklenen ssk sigorta prim bilgileri, esgm sorgulama sayfası ile vatandaşın erişimine sunulur.

Tc ile ssk prim sorgulama yapmak için esgm girişinin ardından TC kimlik no bilgileri, nüfus cüzdanı cilt numarası, doğum tarihi gibi kimlik bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz olarak kişi bilgisi sorgulama ekranına girip ssk sorgulama yaptığınızda size ait olan ssk sigorta sorgulama ekranı açılmış olur. Bu ekranda yer alan hizmet bilgisi kısmından ödenmiş olan toplam ssk prim sorgulama dökümünü görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.