Kaç Gün Sigorta Primim Yatmış

Kaç Gün Sigorta Primim Yatmış

Esgm ile ssk kişi bilgisi sorgulama servisinin devre dışı kalmasıyla birlikte kaç gün sigorta yatmış sorusunun yanıtını almak zorlaştı. Tc ile şifresiz olarak sgk sorgulama ekranına ulaşmak isteyenler bir müddet daha bunu yapamayacaklar. Bu sebeple kaç gün sigorta yatmış sorusunun yanıtını sadece e devlet üzerinden öğrenme imkanı mevcut.

Vatandaşın ssk ile arasında köprü işlevi gören esgm, sebep belirtilmeden ve büyük ihtimalle sistem geliştirmesi sebebiyle şu an da yayında değil. Sigortalı çalışanların ssk hizmet dökümü başta olmak üzere, rapor parası sorgulama ve emeklilik başvurusu takip sürecini kolayca kontrol edebildikleri sistem ne zaman yeniden yayına alınır orası da muamma olarak duruyor. Bu sebeple sigorta sorgulama yapacak olanlar tc ile değil e devlet ile ssk sigorta sorgulama işlemini gerçekleştirmek durumundalar.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), 2011 yılında yayına başlayan esgm ekranı düzenli olarak kaç gün sigorta primim ödenmiş kontrolünü yapanlar için oldukça basit ve kolay bilgiye ulaşma yöntemiydi. Şimdi ise e devlet şifresi zorunluluğu doğdu. kaç günlük sigorta primim var diye merak edenler e-devlet sayfasına tc kimlik numarası ve kişisel e devlet şifresi ile giriş yapma mecburiyetindeler.

Ssk sigorta sorgulaması için e devlet ekranına giriş yapıldıktan sonra menüler yardımıyla Sosyal Güvenlik Kurumu ara birimine giriş yapılır. Ekranda tc kimlik numarasıyla sisteme bağlanan kişinin SGK geçmişine dair bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler içerisinde kaç gün sigortam yatmış sorunu bulacak olduğumu menü sgk hizmet dökümü kişi bilgisi sorgulama birimidir. Bu birime giriş yaptığınızda sigorta dökümü karşınıza çıkar ve buradan sgk işe giriş tarihinizden itibaren ödenmiş olan prim sayısını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.