SGK Prim Borç Yapılandırma

SGK Prim Borç Yapılandırma

SGK’ya olan prim borcunu yapılandırmak isteyenler için gss prim ve sgk borç yapılandırması 2017 tarihine kadar devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, işveren prim borcu ile sigortalı prim borcunu yapılandırarak ödemek isteyenler için haftasonları da hizmet verecek.

Sgk prim borç yapılandırma bir çok sgk borçlusunun beklediği fırsattı. Sosyal Güvenlik Kurumu, sgk borçlarını yapılandırmak isteyenlerin başvurularını 2017 tarihine kadar kabul ediyor. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, sigorta prim borcunu yapılandıracakların başvuru süreleri konusunda borçlular uyarıldı. Bununla birlikte başvuruların kabulü sırasında sıkıntı yaşanmaması için yeterli personelin hizmet vereceğini bildirildi.

Geçtiğimiz sene torba yasa ile yürürlüğe giren sgk ve gss prim borcu yapılandırma için 2 milyonun üzerinde başvuru yapıldı. Kuruma olan prim borcunu yapılandırarak taksitle ödemek isteyen sigortalı ve işverenler borçlarını kurum müdürlüklerine gelerek yapılandırma başvurusunu yapabilirler.

1 Ekim 2014 tarihinde başlayan prim borçları yapılandırma süresi, işveren ve sigortalı borçları için 2 Şubat Pazartesi günü, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları için ise 30 Nisan tarihinde son buluyor.

Borcunu yapılandıranlar için ilk ödeme tarihi ise 2017 tarihinde son buluyor.

Sgk ve gss prim borç yapılandırma kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’ya 2 milyon 42 bin 122 başvuruda bulunulurken, 33 milyar 369 milyon 190 bin 304 lira 12 kuruş borç, ödeme planına bağlandı. Bu sayede 3 milyar 719 milyon 891 bin 961 lira 90 kuruş tutarında tahsilat gerçekleştirildi. Rakamın, yapılandırmanın son günü olan 2 Şubat’a kadar artacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.