SSK Emekli Maaş Zamları

ssk emekli maas zamlari

SSK, memur ve Bağkur emeklilerine eşit zam oranları geliyor. Emekli maaş zamları 2017 yılında devreye alınması planlanıyor. Emekliler için eşit maaş zammı meclisin gündeminde ve yasa teklifi olarak sunuldu.

Sunulan kanun teklifi yasalaştığı taktirde emekli maaşlarına yapılacak herhangi bir zam bütün emeklilere de yapılmış olacak. Örneğin memur emekli maaş zammı olduğunda bu aynı zamanda ve eşit oranda ssk emekli maaş zammı ve bağkur emekli maaşı zammı olarak yansıtılacak. Emeklilerin maaş zammı artışları, enflasyon rakamlarındaki artış ve sabit fiyatlarla gayri safi yur tiçi hasıla (GSYH) gelişme hızı toplamına göre hesaplanıp yansıtılacak.

Emekli işçi, emekli memur ve Bağ-Kur emekli aylıkları artık en düşük derecede bulunan devlet memuru aylığından daha düşük olamayacak. Kanun teklifini  Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya tarafından sunuldu. Verilen teklif içeriği sadece emekli maaş zamları düzenlemesini içermiyor. Emeklilere ikramiye de teklifin içinde.

Emekli Maaş İkramiyeleri

Sunulan teklifin yasalaşması halinde emeklilere yılda 2 kere dini bayramlar öncesinde ikramiye verilecek, birer maaş ikramiye ve her yıl bir kereye mahsus yakacak yardımı da emeklilere verilecek. Ayrıca çalışmak zorunda olan emeklilerden devletin Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) adı altında yaptığı kesintinin de kaldırılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.